Güncel Gündem

Türkiye 6 tesis ile AB Gemi Geri dönüşüm listesinde..

Avrupa Komisyonu Onaylı Gemi Geri Dönüşüm Listesi’ne Türkiye’den 3 firmada daha listeye dâhil oldu. Böylelikle AB Komisyonunda yer alan Türk firma sayısı 6’ya yükseldi. Avrupa Komisyonu’nun 2013 yılında yayımladığı AB..

Türkiye 6 tesis ile AB Gemi Geri dönüşüm listesinde..

Avrupa Komisyonu Onaylı Gemi Geri Dönüşüm Listesi’ne Türkiye’den 3 firmada daha listeye dâhil oldu. Böylelikle AB Komisyonunda yer alan Türk firma sayısı 6’ya yükseldi.

Avrupa Komisyonu’nun 2013 yılında yayımladığı AB Gemi Geri Dönüşüm Yönetmeliği ile AB bayraklı gemilerin yönetmelik gereklerini yerine getiren ve listeye dâhil olan ülkelere gönderme kararı aldığını duyurmuştu.

Bu süreçten sonra 31 Aralık 2018’de yürürlüğe giren ve uygulanmaya başlanan Avrupa Geri Dönüşüm Yönetmeliği ile Avrupa Birliği bayraklı gemilerin AB Gemi Geri Dönüşüm listesine dâhil olmayan tesislere gönderilmesinin yolu kapanmıştı. Yeni Yasa, AB Bayraklı gemilerin OECD ülkeleri dışında kalan ülkelerde yer alan tesislerde minimum çevresel ve emniyet koşulları yerine getirerek yasal olarak geri dönüştürülebilmesine imkân sağlamaktı. Bu sayede gemi sahipleri gemi geri dönüşüm kriterlerini sağlayan tesisleri “AB Listesi” içinden seçebilecekler.

Halen, 26 Avrupa Birliği ülkesi ve 1 Amerikan geri dönüşüm firmasının yer aldığı AB Gemi Geri Dönüşüm tesisleri listesinde Türkiye’den Leyal, Leyal Demtaş ve Işıksan firmaları geçtiğimiz yıllarda listeye dahil olmuşlardı.

2019 yılı içerisinde denetim süreçleri tamamlanan Sök Denizcilik, Ege Çelik ve Öge Gemi firmaları 24 Ocak 2020 tarihi itibariyle AB Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri Listesi’nde yerini aldı.  Bununla birlikte Türkiye’den AB Komisyonu listesinde yer alan firma sayısı 6’ya yükselmiş oldu. Diğer gemi söküm firmalarının müracaat ve incelemelerinin halen devam ettiğini belirten yetkililer 2020 yılı içerisinde bu sayının artmasını beklediklerini belirttiler.

Haber: Özgür GÜN

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL