Güncel Gündem Sektörden

Piri Reis Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı başladı

Piri Reis Üniversitesi Rektörlük Devir Teslimi ve 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni” denizcilik sektöründen üst düzey temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti. Rektörlük Devir Teslimi ve 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni” yoğun katılımla..

Piri Reis Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı başladı

Piri Reis Üniversitesi Rektörlük Devir Teslimi ve 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni” denizcilik sektöründen üst düzey temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

Rektörlük Devir Teslimi ve 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni” yoğun katılımla gerçekleşti. Deniz Kampüsü Rıdvan Kartal Konferans Salonu’nda yapılan açılış törenine İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Piri Reis Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Piri Reis Üniversitesi yeni rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, denizcilik sektöründen çok sayıda kişi, Piri Reis Üniversitesi akademik kadrosu ve Piri Reis Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış Piri Reis Üniversitesi tanıtım videosu ve müzik dinletisiyle devam etti. Ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mesajları okundu.

 Oral Erdoğan: Piri Reis, dünyanın en saygın üniversitelerinden biridir

Açılış töreninin ilk açılış konuşmasını rektörlük görevini devreden Prof. Dr. Oral Erdoğan yaptı. Piri Reis Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana başarılarına her gün bir yenisini ekleyerek dünyanın en iyi üniversitelerin biri haline geldiğini belirten Erdoğan, “Piri Reis Üniversitesi dünyada saygın denizcilik üniversitelerinden birisidir. En iyi üniversiteler sıralamasında sürekli yükseldik ve bu sene itibariyle 5’inci sıradayız. Üniversitemizin bazı bölümlerinden mezun olanların tamamı istihdam ediliyor. Her bir mezunumuzu tebrik ediyor ve başarılar diliyorum… Üniversitemiz mali açıdan da dimdik ayaktadır. 2013 yılında çok ciddi borcu olan okulumuz bugün net döviz borcunu sıfır seviyesine getirdi” dedi.

Oral Erdoğan’ın konuşmasının ardından DTO Başkanı Tamer Kıran tarafından plaket takdim edildi. Ardından Erdoğan, Piri Reis Üniversitesi yeni rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca’ya cübbesini giydirerek görevini teslim etti.

 Nafiz Arıca: mottumuz ‘üniversitemizin başarısı sektörümüzü başarısıdır’ olacak

Törenin ikinci açılış konuşmasını Piri Reis Üniversitesi yeni rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca yaptı. Denizcilik sektörünün tek üniversitesi olan Piri Reis Üniversitesi’ndeki rektörlük görevini icra etmenin kendisi için onur olacağını belirten Arıca, üniversiteyi daha iyi noktalara getirmek için çalışacağını söyledi. Piri Reis Üniversitesi’nin sadece denizcilik sektörüne odaklanmış ülkedeki tek üniversite olduğunun altını çizen Arıca, “Bu sebeple sektörel beklentiler diğer üniversitelerden farklı olarak üniversiteye çok büyük sorumluluklar yüklemektedir. Üniversitemizin sadece Türkiye için değil dünyada denizcilik üniversiteleri arasında en iyisi olmasını arzuluyoruz. Üniversitemizin hem akademide hem eğitimde diğer üniversitelere örnek olmasını amaçlıyoruz. Tüm paydaşlarla birlikte üniversitemizi çok daha iyi noktalara getireceğimize yürekten inanıyorum. Rektörlüğüm süresince mottomuz ‘Piri Reis Üniversitesi’nin başarısı Türk denizciliğinin başarısıdır’ olacak” dedi.

Arıca’dan sektör-üniversite işbirliği vurgusu

Piri Reis Üniversitesi olarak Türkiye’nin denizcilik eğitimini ve teknolojilerinin gelişiminde yer alarak dünyanın saygın üniversiteleri arasında olma vizyonu ile 21. yüzyıl yetkinliğine sahip yenilikler üreten bireyler yetiştirmeyi ve bilginin ışığında toplumun dönüşümüne katkı sağlamayı amaçlayacaklarını dile getiren Arıca, “Bu anlamda denizcilik sektörümüzün çağın gereklerine uygun olarak dönüştürülmesinde en önemli unsun olan yetişmiş insan gücünün sektöre sunulmasının yanında, deniz teknolojilerinin geliştirilmesinde Piri Reis Üniversitesi olarak aktif rol oynayacağız. Hem sektörün ihtiyaç duyduğu her seviyede eğitim-öğretim hem de üniversite-sektör işbirliğini en üst seviyede sağlamak farklı yapılanmalarla tesis edeceğiz” diye konuştu.

Tamer Kıran: Üniversitemizin kat ettiği mesafeden gurur duyuyoruz

Törenin son açılış konuşmasını yapan Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran yaptı. Piri Reis Üniversitesi’nin henüz çok genç bir üniversite olduğunu belirten Kıran, “Ancak aradan geçen kısa sürede üniversitemize olan talebin her geçen gün artmasından, öğrencilerin puanlarının her sene yükselmesinden, iyi bir üniversite olma yolunda kat ettiğimiz mesafeden gurur duyuyoruz. Sektörümüzün göz bebeği, kuruluşundan beri kısa sürede yaptığı çalışmaları ve başarılarıyla ülkemizi öne çıkaran üniversitelerden biri haline gelmiştir” dedi.

 ‘Donanımlı gençlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var’

2008 yılında kurulan Piri Reis Üniversitesinin geçen 14 yılda eğitim kalitesi, araştırma ve geliştirme faaliyetleri ve farklı birçok çalışmasıyla dünyadaki denizcilik üniversiteleri arasında gösterilmesinden dolayı akademik kadroya ve öğrencilere teşekkürlerini sunan Kıran, öğrencilere seslenerek, “Dünyanın büyük bir hızla değiştiği bir dönemden geçiyoruz. İstisnasız her alanda teknolojik yenilikler var. Otonom araçlar, yapay zeka, sanal dünya hayatımıza yakın dönemde giren yenilikler. Muasır medeniyetler seviyesine yükselmemiz, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almamız geleceğimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayacağız. Ülkemizin en önemli büyük potansiyellerinden bir tanesi genç nüfusudur. Gelecek beklentilerimizi karşılayabilecek yüksek donanıma sahip gençlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Buradan alacağınız eğitimle, teknolojik ve eğitim alanında donanıma ve bilgiye sahip olacaksınız. Hiçbir zaman unutmayın. Ülkemizin güvencesi sizlersiniz” diye konuştu.

Ali Akçe: Tuzla Türk denizciliğinin merkezidir

Açılış töreninde Tuzla Kaymakamı Ali Akça da bir konuşma yaptı. Gençlere seslenerek “Gerçekten çok değerli bir üniversite kazandınız ve gerçekten çok değerli bir ilçede yaşayacaksınız. İlçemiz Tuzla birbirinden önemli değerler ile alanları kendi içerisinde barındıran bir ilçedir. İstanbul’da 8 tane organize sanayi bölgesi var, bunların 5 tanesi Tuzla’dadır. Ve yine büyük ölçekli binlerce işçiyi çalıştıran fabrikalar var. Birçok sanayi sitesi var. Ve Tuzla’da yüz binler iş imkanı buluyor, ekmek buluyor. Tuzla bir sanayi şehridir. Yine sahip olduğu mesire alanlarıyla, hizmet sektöründe yer alan birbirinden önemli kurumlarıyla önemli bir yere sahip. Aynı Tuzla birbirinden değerli üniversiteleri de bünyesinde barındırıyor. Aslında Tuzla bir eğitim şehridir. Bu okullardan çıkan denizciler, onun içinden çıkan kurumlar bugün Tuzla’yı Türk denizciliğinin merkezi haline getirmiştir. Gemilerin yapıldığı tersaneler de Tuzla’da. Yani Türk denizciliği için Tuzla kelimenin tam anlamıyla merkezdir. Yani güzel bir ilçede üniversite hayatına başladınız. İnşallah sizler de bu süreçte göstereceğiniz performansla ilçemiz Tuzla’ya ve ülkemize değerler katacaksınız” diye konuştu.

Birincilikle yerleşen öğrencilere hediye

Konuşmaların ardından akademik görev alan öğretim görevlilerine cübbeleri giydirilerek üniversite bölümlerine birincilikle yerleşen öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Piri Reis Üniversitesi Rektörlük Devir Teslimi ve 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni” Hukuk Fakültesi Deniz Hukuku ve Sigorta Hukuku Öğretim Üyesi Samim Ünan’ın verdiği “Denizciliğin son zamanlardaki sorunları ve hukuksal çözümler” isimli açılış dersi ile sona erdi.

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL