Güncel Gündem Sektörden

ALİAĞA’DA KILAVUZ KAPTANLAR HAFTASI’NDA MESLEK ŞEHİTLERİ ANILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Kılavuz Kaptanlar Haftası kapsamında meslek şehitlerini andı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Kılavuz Kaptanlar Haftası’nda meslek şehitlerini anma töreni düzenledi. Aliağa da ilk..

ALİAĞA’DA KILAVUZ KAPTANLAR HAFTASI’NDA MESLEK ŞEHİTLERİ ANILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Kılavuz Kaptanlar Haftası kapsamında meslek şehitlerini andı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi, Kılavuz Kaptanlar Haftası’nda meslek şehitlerini anma töreni düzenledi. Aliağa da ilk kez resmi olarak düzenlenen tören, Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İMEAK DTO Aliağa Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı ve DİTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Numan Eşiyok’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Konuşmaların ardından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Bölge Liman Başkanı Burak Bulut, Aliağa Vergi Dairesi Müdürü Yücel Aydoğan, , İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, İzmir Gemi trafik Hizmetleri Operasyon Amiri Kaptan Fatih Taskok, Deniz Trafik Baş Operatörü Kaptan Yaşar Oğan ve Deniz Trafik Baş Operatörü Kaptan Ozan Türbe, Oda Yönetim kurulu Üyeleri, Uzmar, Sanmar, Marin Romörkör, Petkim, Ditaş, Römorkör şirketleri ve deniz acenteleri temsilcilerinin katılım sağladığı törende, hayatlarını kaybeden Kılavuz Kaptanlar anısına Cumhuriyet Meydanı sahilinden denize çelenk bırakıldı.

Tören sonrası kısa bir açıklamada yapan İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, “ Aliağa’mız da ilk defa bu yıl resmi olarak bir anma töreni düzenledik. Görevi başında şehit olan Kılavuz Kaptanlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Şube Meclis Başkan Yardımcımız Numan Kaptan Aliağa’da, Kılavuz Kaptanlar Haftası kapsamında böyle bir anma etkinliği yapabileceğimizi bizlerle paylaştı. Oda olarak bizde destek olduk. Güzel bir anma etkinliği oldu. Emeği geçen herekse teşekkür ediyorum.” Dedi.

Program Ağapark’ta, İMEAK DTO Aliağa Şubesi’nin düzenlediği kahvaltı organizasyonu ile son buldu.

“Emniyetli limanlar olmazsa olmaz ihtiyaç”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı Numan Eşiyok günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere kürsüye davet edildi. Kılavuz Kaptanlar Haftası’nın Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği’nin özen ve gayretleri ile 2009 yılından beri düzenlendiğini söyleyen Numan Eşiyok, “Bu yıl ilk defa İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi’nin destekleri ile meslek şehitlerimizi anmak ve kılavuz kaptanlarımızın haftasını kutlamak üzere toplandık. Bu yıl Kılavuz Kaptanları Haftası’nın 14.’sünü düzenliyoruz. Kılavuz kaptanlar tüm limanlarımızda ve stratejik konumu ile dünyanın en önemli suyollarından olan Türk boğazlarında can, mal çevre ve seyir emniyetini sağlayabilmek için yılın 365 günü her türlü hava ve deniz koşullarında kesintisiz bir şekilde kılavuzluk hizmetlerini vermekteler. Bu hizmeti pandemi şartları altında dahi en ön saflarda bütün zorluklara rağmen görevlerini aksatmadan yerine getirdiler. Bu münasebetle kılavuz kaptanlarımızı takdir ve tebrik ediyoruz. Limanlarımız yoluyla her geçen gün artan oranda dünya ile bağlantımızı, ulaştırma ve ticaretimizi, ihracat ve ithalatımızın büyük bölümünü, ticaretin en önemli hizmetlerinden biri olan ulaştırma ve taşımacılık sektörünün büyük ve önemli bir bölümünü üstlenen deniz ulaştırması için emniyetli limanlar olmazsa olmaz ihtiyaçların başında gelmektedir.” dedi.

“Meslek farkındalığının anlaşılması için bu haftaya katılım önemli”

Kılavuzluk kaptanlığının öneminden bahseden Eşiyok, “Bir limanın emniyetli bir liman sayılabilmesi için en önemli koşulların başında etkin ve verimli kılavuzluk hizmetinin veriliyor olması gerekmektedir. Bu hizmet, gece gündüz, yaz kış, 24 saat, 7 gün, yıl boyu durmadan verilmektedir. Seyir emniyetinin temini ve bu vesileyle gerek gemilerin, gerek liman tesislerinin, doğal çevrenin, denizlerimiz ve kıyılarımızın, bölge insanlarının, tüm canlılarımızın canlarının korunması için en önemli hizmet kılavuzluk hizmetidir. Kılavuz kaptanlar, uzmanlaştıkları limanlarda gemilere hizmet vermektedirler. Bu zor ve stresli koşullarda bazen transfer kazalarında, bazen yanan bir gemide canları pahasına iş kazalarına maruz kalabilmektedirler. Meslekte maalesef çok sayıda meslek şehidi vermiştirler. Meslek şehitlerimizi anmak, iş kazalarına dikkat çekmek, gereken önlemlerin alınmasını sağlamak, bu zor ve yıpratıcı aynı zamanda ülkemiz ve denizciliğimizin çıkarları için vazgeçilmez bir öneme sahip kılavuzluk hizmetinin ve meslek farkındalığının anlaşılması için bu haftaya katılım önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Meclis Başkan Yardımcısı Numan Eşiyok, konuşmasının sonunda, mesleklerini icra ederken hayatını kaybeden kılavuz kaptanlarını andı.

 

 

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL