Güncel Gündem

IMO: 25 Haziran Dünya Denizciler Günü’nü kutluyoruz

IMO’nun bu yıl paylaştığı bildirgede “Denizciler Günü, dünya ticaret hacminin %80’inden fazlasını taşıyan gemilerde çalışan dünya çapındaki iki milyon kişiyi kutlama ve tanıma zamanıdır. Denizciler; nihayetinde pazarlara, evlere ve sofralarımıza..

IMO: 25 Haziran Dünya Denizciler Günü’nü kutluyoruz

IMO’nun bu yıl paylaştığı bildirgede “Denizciler Günü, dünya ticaret hacminin %80’inden fazlasını taşıyan gemilerde çalışan dünya çapındaki iki milyon kişiyi kutlama ve tanıma zamanıdır. Denizciler; nihayetinde pazarlara, evlere ve sofralarımıza ulaşan temel malların sorunsuz bir şekilde akışının sağlanmasında hayati öneme sahiptir. Onlar olmasaydı dünya toplumları hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu büyük miktarlardaki emtiayı taşıyamazdı.” ifadelerine yer verdi.

Denizcilerin devletlerin ve milletlerin yaşaması için önemli bir yere sahip olduğunu belirten yetkililer, ayrıca denizcilerin yaşadığı çeşitli zorluklara değindi. Denizcilerin özellikle dünyanın çeşitli ülkelerinde gemiye katılma sürecinde yaşadıkları zorlukların Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından giderilmesi gerektiği ifade edildi.

Bildirgede, gemiadamlarının gemiye katılırken vize almaksızın hizmet akdi ile doğrudan gemiye katılmasının mümkün kılınması ve “OK to Board” sisteminin yaygınlaştırılması talep ediliyor.

Bazı havalimanlarında olduğu gibi gemiadamları için de ayrı geçişlerin planlanması gerektiği dile getirilirdi. Dünya Denizciler Günü’nde gündeme taşınan bu taleplerin, denizciler için hayati öneme sahip doğal haklar olduğu ifade edilirken gerekli girişimlerin yapılması talep edildi.

Son olarak IFSMA aracılığıyla IMO gündemine taşınması hususunda yardımları için Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneğine teşekkür edildi.

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL