Güncel Gündem

Ülkemizin Denizlerdeki Özgürlük Belgesi

“Memleketimizin istikbali, gençlerimizin geleceği olan denizcilik sektörüne sahip çıkmamızdan geçiyor. Denizlerdeki bağımsızlığımızın simgesi olarak 98. yılını kutladığımız ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız’ kutlu olsun. Asırlık cumhuriyetimizi daha iyi yerlere taşımak için..

Ülkemizin Denizlerdeki Özgürlük Belgesi

“Memleketimizin istikbali, gençlerimizin geleceği olan denizcilik sektörüne sahip çıkmamızdan geçiyor.
Denizlerdeki bağımsızlığımızın simgesi olarak 98. yılını kutladığımız ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız’ kutlu olsun. Asırlık cumhuriyetimizi daha iyi yerlere taşımak için milli ülkümüz denizciliğe dört elle sarılırken; başta Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.
Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj kanunu, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye Cumhuriyeti’nin karasularında dâhili ticari gemi taşımacılığı hakkının tamamen ilgili bayrak devleti tarafından yapılması anlamına gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Batılı ülkelere verilen kapitülasyon hakları sebebiyle imparatorluğun kıyılarında yabancı bandıralı tekneler hizmet götürüyordu. Yabancı ülke gemileri deniz ve göllerimizde ticaret yapıyordu. Kapitülasyonlar Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyetler Birliği ile yapılan 28 Mart 1921 Anlaşması’nın 7. maddesiyle “geçersiz ve kaldırılmış” sayılmıştır. Kapitülasyonların gerçek anlamda kaldırılması ise 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması’yla olmuştur. Türkiye kabotaj hakkına kavuşmuştur.
19 Nisan 1926 tarih ve 815 sayılı “Türkiye Sahillerinde Nakliyatı Bahriye (Kabotaj) ve Limanlarla Karasuları dâhilinde İcrayı Sanat ve Ticaret Hakkındaki Kanun’’ ile Türk kıyılarında kabotaj hakkı tamamen Türk vatandaşlarına ve firmalarına verildi. 1926 yılında çıkarılan kabotaj kanunu ile tüm deniz, göl ve akarsularda mal ve yolcu taşıma hakkı sadece Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilmesi zorunluluğu getirildi. Bu tarih 1935 yılından itibaren Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 2007 tarihinde kabotaj kelimesine denizcilik kelimesi de eklenerek bayramın adı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olmuştur. Kabotaj kanunu, Türk denizciliğinin dönüm noktası olup, bayrağımızı denizlerde sonsuza kadar dalgalandıracak egemenlik kavramının denizler üzerinde vücut bulmuş halidir. Denizlerimiz üzerinde egemenliğimizin sağlanması ile Mavi Vatan kavramının oluşması sürecinde yeni Türk devletinin attığı ilk adımdır.
Ülkemizin bu özgürlük belgesi, Türkiye’nin denizlerde tam bağımsızlığını ilan etmiş ve ülkemizin deniz taşımacılığı sektörünü daha da güçlendirmiştir. Bu kanun, Türkiye’nin kendi denizlerindeki taşımacılık faaliyetlerine yabancı bayraklı gemilerin müdahale etmesini önlemiştir. Bu durum, Türk denizcilerine ve Türkiye gemi brokerleri olarak bizlere, ülkemizdeki deniz taşımacılığını kontrol etme ve denizlerimizi daha iyi yönetme olanağı sunmuştur. Kabotaj hakkının bize sağladığı fırsatlar sayesinde, denizcilik sektörümüzün gelişmesine katkıda bulunma imkânı bulduk. Kendi denizlerimizdeki ticareti kontrol edebilme yeteneğimiz sayesinde, sektörümüzde yerli ve milli bir gelişme sağlayabildik. Yerli ve milli kabiliyetlerimizi daha da güçlendirmek ve denizcilik sektörünü daha da büyütmek için, Gemi Brokerleri olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek ve memleketimizi ulusal ve uluslararası mecralarda en iyi şekilde temsil etmek için çok çalışıyoruz.
Ülkemizin denizcilikteki potansiyelini ve denizciliğin memleketimize sağlayacağı katma değerin farkına vararak tam donanımlı tüm sektör paydaşlarının uluslararası rekabet gücünü artırarak döviz girişlerinin artırılması ve yeni iş imkânları yaratılması ile dünya denizcilik sektöründe daha fazla söz sahibi olmak için birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız. Memleketimizin istikbali, gençlerimizin geleceği olan denizcilik sektörüne sahip çıkmamızdan geçiyor.
Bu vesileyle, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı bir kez daha kutlar, denizlerimizin huzur ve bereket içinde olmasını diler, bu bayramın bir an önce resmi tatil ve milli bayram ilan edilmesini, Denizcilik Bakanlığımızın hemen kurulmasını ve sektörün sahip olduğu dinamiklerin en üst düzeyde kullanılması için gerekli katkının tüm siyasi ve sivil toplum örgütleri tarafından verilmesini, Türk sahipli gemilerin Türk bayraklı olması, kolay bayraklı gemilerde sosyal güvenceden yoksun olarak çalışan binlerce gemi adamının devletimiz tarafından sağlanacak SGK muafiyeti desteğiyle Türk bayraklı gemilerimizde sigortalı olarak çalışır hale getirilmesini, staj sıkıntısı çeken öğrencilerimizin sorunlarını çözecek gerekli müfredat değişikliklerinin yapılmasını, denizci emekçilerin kaldırılan yıpranma payının iade edilmesini, Turk Loydunun IACS Member olmasının memleketimiz için ne kadar önemli bir başarı olduğunun tüm sektör paydaşlarımızca idrak edilerek sahip çıkılmasını ve bunun en iyi şekilde yönetilmesi hususunda gereğinin yapılmasını hatırlatmak isterim.
Gemi Brokerleri Derneği olarak bu sene altıncısını düzenlediğimiz, 28 Haziran 2024 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Maçka Terası’nda gerçekleşen “Bosphorus Ship Brokers’ Dinner” etkinliğimize gösterilen ilgi ve alaka için tüm üyelerimize, sponsorlarımıza ve bizlerden desteğini hiç esirgemeyen çatı kuruluşumuz olan İMEAK Deniz Ticaret Odası’na, takribi iki bin beş yüz yerli ve yabancı sektör katılımcılarına Gemi Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Güzel vatanımıza sahip çıkan, memleketi için özveri ile çalışmaktan yılmayan tüm değerli sektör paydaşlarımızın pruvası neta, rüzgârı kolayına olsun.”

İsmail ŞAHİN
Gemi Brokerleri Derneği Başkanı

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL