Güncel Gündem

Sektörde Çeyrek Asırlık Güven: Amon Denizcilik

“Çeyrek asırlık bir şirketin, Amon Denizcilik firmasının Yönetim Kurulu Başkanı olarak tüm denizcilik camiamıza sevgilerimi ve saygılarıma sunuyorum. Yaklaşık çeyrek asıra ulaşan şirketimizin 20 yılı geçkin mazisine baktığımda zamanın nasıl..

Sektörde Çeyrek Asırlık Güven: Amon Denizcilik

“Çeyrek asırlık bir şirketin, Amon Denizcilik firmasının Yönetim Kurulu Başkanı olarak tüm denizcilik camiamıza sevgilerimi ve saygılarıma sunuyorum. Yaklaşık çeyrek asıra ulaşan şirketimizin 20 yılı geçkin mazisine baktığımda zamanın nasıl hızlı aktığını tekrar fark ettim. O zaman küçük bir kasaba konumunda olan Aliağa’da şirketimizi kurduğumuzda bağlı olduğumuz İzmir ili içinde var olmak belki işimiz ve kariyerimiz açısından daha avantajlı görünüyordu.
Aliağa’nın yıllar içindeki hızlı gelişimi ve ana ofisimizin daha küçük bir ilçede bulunmasından kaynaklı aile şirketi düsturumuz bizi bulunduğumuz gemi acenteliği kulvarında zaman içerisinde mutluluğa ve başarıya ulaştırdı.
Gemi acentesinin görev tanımına baktığımızda deniz taşıt ve araçları ile yolcu ve yük taşımalarında, gemi sahibi, kaptanı, işleticisi ve kiracısının nam ve hesabına, üçüncü kişi ve kuruluşlara karşı onların hak ve menfaatlerini tayin edilen bölge içinde koruyan ve bunun karşılığında ücret alan kişi ve kuruluşlar olarak tanımlanmaktadır. Bu tanıma bakıldığında görülecektir ki; aynı ailemizi birlikte tutup koruduğumuz gibi temsilcisi olduğumuz tüm armatörleri, yük sahiplerini kendimiz gibi bilip kendimize hizmet verir gibi işlerimizi takip ettik. Zaman bizi öyle bir haklı çıkardı ki bulunduğumuz liman bölgesi son iki yıl içerisinde Türkiye’de elleçlemede birinci bölge haline geldi. Elleçlemedeki hareketlilik durup dururken olan bir süreç değildi. Aliağa Cumhuriyet tarihimizin en yüksek dış kaynaklı yatırımına büyük bir petrokimya tesisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en büyük ilk 50 firması arasında birçok işletme Aliağa’da faaliyetlerine başladı veya zaten sürdürüyordu, büyüterek devam ettirdi.
Bu tabloya baktığımızda başlangıç yerimizin ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Bu yıllar içerisinde biz de Amon Denizcilik olarak bu farkımızı ortaya çıkartıp müşteri portföyümüzü geliştirerek ilerledik. Müşteri adedimiz arttıkça hizmet verdiğimiz ofislerimiz zorunlu olarak arttı. Günümüzde Aliağa dışında İzmit, Mersin ve İskenderun şehirlerinde ofislerimiz ve ekiplerimiz bulunuyor. Türkiye’nin en büyük iki petrokimya tesisine hizmet verir duruma geldik. Bunun dışında enerji, tarım, kimya ve demir çelik sektörlerine ve bunlarla çalışan gemi sahiplerine hizmet veriyoruz.
Şirketimizle yıllar içerisinde büyürken bölgemize ve artık il büyüklüğündeki ilçemize de katkı verme yollarını aradık. Kuzey Ege’nin parlayan yıldızı haline gelen Aliağa’da sektörümüzün çatı kurumu konumundaki İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubemizi Aliağa’daki denizci abilerimiz ve kardeşlerimiz ile birlikte çaba sarfederek hep beraber kurduk. Sektörümüzün en değerli kuruluşunda, üyelerimizin de takdiri ile iki dönemdir Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyorum.
Bunca geçen yıl, tecrübe ve üstlendiğim görevlere bakınca şirketimizde kurumsal bir yapıdan çok ailevi bir yapının devam ettiğini görüyorum. Aramıza katılan yeni genç ve dinamik arkadaşlarımıza hem işimizi öğretirken hem de dürüst ve samimi bir çalışma ortamı sağlıyoruz. Özellikle üniversiteli genç arkadaşlarımızın iş ve staj ortamı bulmakta zorlandığı bu dönemde hem mezun olduğum ve sektöre girmemdeki tabii ki en büyük etkisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve diğer denizcilikle ilgili kurumlarda bulunan tüm genç arkadaşlara imkanlar doğrultusunda kapılarımızı açmaya çalışıyoruz. Özellikle hizmet sektöründe rekabetin keskinleştiği ve bazen çirkinleştiği bir zaman periyodunda Amon Denizcilik olarak bakış açımızı ve stratejimizi değiştirmeden aynı şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz ve edeceğiz.
Bu vesile ile sektörümüzün tüm paydaşlarının 1Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlar, bizi denizlerde özgür kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını rahmet, hasret, minnet ve saygıyla anıyorum.”

UFUK YILDIRIM

İMEAK DTO ALİAĞA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL