Güncel Gündem

Aliağa’da Denizcilik Uygulama Merkezi Kuruluyor

Aliağa Belediyesi ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi arasında geçtiğimiz Aralık ayında kente Denizcilik Fakültesi’ne bağlı bir uygulama merkezi kurulması için protokol imzalandı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet..

Aliağa’da Denizcilik Uygulama Merkezi Kuruluyor

Aliağa Belediyesi ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi arasında geçtiğimiz Aralık ayında kente Denizcilik Fakültesi’ne bağlı bir uygulama merkezi kurulması için protokol imzalandı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ebru Yeşim Özkan’ın katılımı ile yapılan protokol sonrası çalışmalar hız kazandı.
Aliağa Belediyesi protokol gereği Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’ne bağlı olacak uygulama merkezi için yer tahsisinde bulundu. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Yeşim Özkan ve beraberindeki bir heyet tahsis edilen binayı gezerek incelemelerde bulundu.
Türkiye’nin en büyük Liman, lojistik üslerinden olan Aliağa’da denizcilik ve gemicilik sektörünün Üniversite ile buluşması için büyük bir adım atıldı. Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakülteleri için bir laboratuvar özelliği taşıyan Aliağa’da Kâtip Çelebi Üniversitesi, Aliağa Belediyesi ve IMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi’nin iş birliği bu stratejik sektörlere büyük katkı sağlayacak.
İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi de projeyi destekleyecek. Yerel Yönetim- Üniversite- Sektör iş birliğiyle iki kurum bilimsel faaliyetler ve kültürel etkinliklerde iş birliği yapacak. Saha çalışmaları yapılacak, ulusal ve uluslararası projelere imza atılacak. Aliağa’daki liman, denizcilik kuruluşları, Gemi Söküm ve denizcilikle ilgili tüm sektörler için oluşan sanayi kümelenmesine üniversite de bilimsel çalışmalarla katkı sağlayacak.
Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, üniversitenin TÜBİTAK destekli bir proje için Aliağa’yı tercih etmesinden büyük mutluluk duyduğunu kaydederek “Katip Çelebi Üniversitemiz, İzmirimizin en önemli üniversitelerinden biri. Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi dekanımız bizi ziyaret ederek üniversitenin bir projesinin TÜBİTAK tarafından onaylandığını, bunun uygulama yeri olarak Aliağa Körfezi’ni düşündüklerini iletti. Üniversitemizin TÜBİTAK onaylı bu projesini Aliağa’da gerçekleştirme arzusu bizi onurlandırdı, çok mutlu etti. Biz de bu hususta Aliağa Belediyesinin tüm imkanlarını seferber edeceğimizi kendilerine ilettik” dedi.
Projeyle başlayan iş birliğinin bir protokol ile Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’ne bağlı bir uygulama merkezinin kurulması ile geliştiğini belirten Başkan Serkan Acar, “Rektör hocamın önderliğinde, Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek’in katılımıyla projenin protokolünü gerçekleştirdik. Bu protokol kapsamında Aliağamızda Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültemiz bir uygulama merkezi açacak, biz bununla ilgili yer tahsisimizi yaptık. Burada ileriki süreçte bir laboratuvar kurulması arzumuz var. Aliağamızın deniziyle ilgili birtakım bilimsel araştırmalar gerçekleştirilecek ve bu araştırmalarla bu uygulama merkezinde gerekli dokümantasyonlar ve bilimsel çalışmalar da gerçekleştirilmiş olacak” dedi.

ÖZGÜR GÜN/DENİZCİHABER

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL