Yazarlar

18 Mayıs Dünya Denizci Kadınlar Günü & Deniz’in İncileri

Hepinizin bildiği üzere, yıllardır çok çeşitli STK’ların başında yer almış, bir kadın yönetici olarak, zorlukların içinden gelerek büyüdüm, geliştim. Amacım bizden sonra gelecek çok kıymetli meslektaşlarımıza yol açabilmek, cesaretlendirmek ve içinde var olan potansiyeli ortaya çıkarmak.

Hepinizin bildiği üzere, yıllardır çok çeşitli STK’ların başında yer almış, bir kadın yönetici olarak, zorlukların içinden gelerek büyüdüm, geliştim. Amacım bizden sonra gelecek çok kıymetli meslektaşlarımıza yol açabilmek, cesaretlendirmek ve içinde var olan potansiyeli ortaya çıkarmak.

Bizler biliyoruz ki, sektörümüzde kadın olarak işimize devam etmek kolay değil. Ancak yönetim kademesinde bu zorluklarla mücadele etmek çok daha zor. Erkek egemen bir sektörde yönetici olabilmek, kabul görmek için çok çaba harcamamız gerekiyor.

Bu çabalar kimi zaman yerini buluyor, kimi zaman da mücadeleden yorulan arkadaşlarımız için yolun sonu oluyor.

Geçen dönem başkanımız sevgili Ayşem Ulusoy önderliğinde başlatılan, UTİKAD Kadın Lojistikçiler Odak Grubu olarak, bizim hedefimiz, sektördeki tüm kadınları, bir araya getirerek, ortak amaçlarda buluşturmak. Bunun için de pek çok projelere imza atıyoruz.

Kadınlara kesinlikle pozitif ayrımcılık istemiyoruz, feminist bir hareketin içinde değiliz, ki ihtiyacımız da yok. Bizler sadece fırsat eşitliği istiyor, eşit tavırda bize yaklaşılmasını bekliyoruz.

Bir insanın sırf kadın olduğu için, limanda çalışamamasını, gemilerde staj yapamamasını, kaptanlık yolunda, bir erkekten daha fazla çalışması gerektiği fikrini artık kabul etmek istemiyoruz.

Tam aksine, iki farklı cinsiyette insanların bir araya gelmesiyle sadece aşk konuşulması değil, daha mükemmel çalışma ortamı ve yönetim anlayışı olacağını savunuyoruz. Kaldı ki, kadınlar çok seçicidir, her kaptana, her başkana, her CEO’ya aşık olmazlar.

Önemli konulardan biri de, TOBB’a bağlı odalarda da aynı sorunların devam etmesi. Ticaret odaları ve diğer odaların yönetimde, ilk kez bu seçimlerde kadınları Yönetim Kurulu’nda görüyoruz. Jülide başkanım ve Şükriye başkanım bizlere örnektir. Artmasını diliyor, bu konudaki anlayışlarından dolayı sevgili Yusuf başkanıma Mahmut başkanıma ve Barış başkanıma sevgilerimizi gönderiyoruz.

Hepimiz biliyoruz ki, sektör farketmeksizin, kadın çalışan, yönetici olmak çok zor. Çünkü sadece işimize değil, ailemize de konsantre olmak, buna göre de önceliklerimizi belirlemek durumundayız.

Eğer kariyer planlıyorsak, bekar olmak zorundayız, eğer çocuk istiyorsak, işi bırakmak zorundayız.

Çok sevgili dostum ile bir gün bu konularda konuşurken, bana Türkiye’deki demografik yapının değişmediği sürece, bizim bu mücadelemizin yetersiz kalacağının altını çizmişti. Tabi ki çok çok haklıydı.

Ancak, bizim amacımız değişimi kökten yapmak değil.

Bu değişikliği yapmak, siyasetçilerin ve ülke yönetiminde olanların sorumluluğunda.

Bizler, farkındalık yaratarak, “Aslında olmak istediğin seviyeye ulaşman o kadar da zor değil, yeter ki iste! Kimseyi gözünde büyütme, hepimiz aynı yollardan geçiyoruz ve gideceğimiz yer belli” mesajını vererek, kadınlarımızı cesaretlendirmek, onlara ışık tutmak istiyoruz.

Kadın denizciler, lojistikçiler olarak, asla elimizdekiyle yetinmeyip, daha fazlasını isteyerek bir yerlere geleceğimizi biliyoruz. Yeter ki isteyelim.

UTİKAD Kadın Lojistikçiler Odak Grubu olarak, tüm UTİKAD üyesi meslektaşlarımıza kapımız açık. Dertlerinizi de paylaşabilirsiniz, ancak biz daha çok mutluluklarımızla ilgileniyoruz.

Kadın yöneticilerin ve çalışanların, sektörümüzdeki yansımasını görmek amaçlı, geçen dönem Ayşem başkan tarafından projelenen “Kadın Etki” raporu hazırlıyoruz.

Bu raporu çok önemsiyoruz, çünkü sonuç, tüm sektörde yankı bulacak ve bizlere, çalışanların gözünde de “kadının etkisinin” ne olduğunu gösterecek.

Eylül ayında raporun sonucunu tüm Türkiye ile paylaşmayı hedefliyoruz.

Artık çok sıkıldık siyah takım elbiseli, çok ciddi, asık yüzlü yönetim kadrolarından. Her fotoğraf simsiyah ve artık belli bir yaşta olduğum için kim kimdir seçemez haldeyim.

Sıkı durun, yakında, sarı saçlarımızla, kırmızı ojelerimizle, çiçekli elbiselerimizle tüm fotoğrafları güzelleştireceğiz.

Bu yazıyı paylaşın

Aslı Malay Tuncer

FMS (Fr. Meyer’sSohn) Lojistik Ltd. Sti
Ege ve Akdeniz Bölge Müdürü

Tüm Yazıları

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL