Güncel Gündem Sektörden

“1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız Kutlu Olsun”

“Denizciler için 1 Temmuz tarihi, 1926 yılından itibaren çok özel bir anlam ve yere sahip olmuştur. 1 Temmuz 1926 yılında, 815 sayılı “Türkiye Sahillerinde Nakliyatı Bahriye (Kabotaj) ve Limanlarla Karasuları..

“1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız Kutlu Olsun”

“Denizciler için 1 Temmuz tarihi, 1926 yılından itibaren çok özel bir anlam ve yere sahip olmuştur. 1 Temmuz 1926 yılında, 815 sayılı “Türkiye Sahillerinde Nakliyatı Bahriye (Kabotaj) ve Limanlarla Karasuları Dahilinde İcrayı San’at ve Ticaret Hakkındaki Kanun” yürürlüğe girerek, Türk gemileriyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kabotaj imtiyazı tanınmıştır.
Yüzlerce yıldır yabancılara verilen imtiyazları sona erdiren önce Lozan Anlaşması ardından Kabotaj Kanunu ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız için değil, aynı zamanda denizciliğimizin hızla gelişmesi için de çok önemli adımlar atılmıştır. Nihayetinde Cumhuriyet dönemine büyük bir kısmı yıpranmış 34 bin 902 safi tonluk 88 gemi ile giren milli ticaret filomuz, yıllar içinde büyük bir gelişme göstermiş, bugün itibarıyla 1962 adet gemi ve 48 Milyon DWT ile dünyadaki en büyük 30 ülke sıralamasında 12. sıraya yükselmiştir.
Denizcilik sektörü ülkemizde gelişme hızı açısından örnek alınacak lider bir sektördür. Son yıllarda Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de yapılan hidrokarbon arayışları, Sakarya açık deniz alanında bulunan doğalgazın 170 km’lik su altı boru hattıyla karaya taşınması, Türkiye’nin derin su sondaj gemisi filosuna sahip olması, derin su sondaj teknolojisini ülkemize getirip kullanması çok önemli gelişmelerden sadece bir tanesidir.
Bunun yanında tersanelerimizde inşa edilen ve Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen TCG-Anadolu L-400 Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz, askeri ve sivil tersanelerimizde inşa edilen farklı tonaj ve sınıfta savaş gemileri, Gölcük Askeri Tersanesi’nde özel sektör desteğiyle inşa edilen Reis sınıfı denizaltılar savunma sanayimizde ulaştığımız noktanın birer kanıtıdır. Özellikle Türk tersanelerinde inşa edilen katma değeri yüksek gemilerden; Dünyanın En Büyük Tam Elektrikli Feribotu, Dünyanın En Büyük Batarya Kapasiteli LNG’li Yolcu Feribotu, Dünyanın İlk Bataryalı Tam Elektrikli Liman Römorkörü, Dünyanın İlk LNG Yakıtlı Römorkörü, Dünyanın İlk Dinamik Pozisyonlama 2 Sistemine Sahip İkiz Gövdeli Elektrikli Offshore Rüzgar Türbini Destek Gemisi, Dünyanın En büyük Longliner ve Danish Seiner Balıkçı Gemisi, Dünyanın En Büyük Canlı Balık Taşıma Gemisi deniz teknolojisinde geldiğimiz son aşamanın göstergesidir.
Deniz taşımacılığında Türk deniz ticaret filosunun gelişimi, liman sayıları ve kapasitelerinin artması, limanlarımızda kullanılan teknolojik alt yapı yatırımları sayesinde kapasite ve elleçleme hızı artışı, yine liman işletmeleri konusunda deneyimli Türk iş insanlarının diğer ülkelerde yaptığı liman yatırımları, denizciliğimizin uluslararası boyutunu göstermektedir.
Bu başarı örnekleri daha fazla çeşitlendirilerek verilebilir. Ancak her biri Türk iş insanlarının, Türk bilim insanlarının, Türk mühendislerinin ve Türk işçilerinin ürünü olan bu projelerin sayılarının artması denizi seven ve denize gönül veren insanların sayılarının artmasıyla mümkündür. Sahip olunan bilgi birikimi, kaliteli insan gücü, yetkinlik ve deneyim dikkate alındığında Türk denizcilik sektörümüzün daha büyük projelere imza atacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Türk denizciliğinin gurur günü olan ve bu yıl 98. yıldönümünü kutladığımız Denizcilik ve Kabotaj Bayramı vesilesiyle başta denizciliği Türklere büyük ülkü olarak gösteren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ömrünü denizciliğe hizmet ederek geçirmiş ve ebediyete irtihal etmiş tüm denizcilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
Malumunuz ülkemize önemli katma değer sağlayan denizciliğimizin önemli sektörlerinden birisi de deniz turizmi sektörüdür. Deniz turizminin, ülkemizdeki genel turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğu tahmin edilmektedir. Bu konuda açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, Ege ve Akdeniz’de kıyılarımıza gelen turistlerin büyük bölümünün deniz için geldikleri gerçeğinden hareket edersek aslında biz bu payın daha da yüksek olduğuna inanıyoruz.
Netice itibarıyla 2023 yılında deniz turizminden elde ettiğimiz gelir 13,5 milyar dolara ulaşmıştır. 2024 yılında ülkemiz 60 milyon turist, 60 milyar dolar turizm geliri hedeflemektedir. Yüzde 25 pay hesabından hareketle deniz turizminin hedefi de en az 15 milyar dolardır.
Dolayısıyla bu hedefi yakalamak ve hatta geçmek için sektöre engel teşkil eden bazı sorunların izole edilmesine katkı sağlamak amacıyla Odamız tarafından Nisan ayında Marmaris’te Deniz Turizmi Çalıştayı düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Nadir Alpaslan ile Kültür ve Turizm ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızdan çok değerli bürokratlarımız, deniz turizmi ile ilgili Meslek Komitelerimizin Başkanları, deniz turizmi ile iştigal eden üyelerimizin katılımıyla fevkalade verimli bir toplantı gerçekleştirdik.
Gün boyu süren çalıştayda deniz turizmini ilgilendiren konuları enine boyuna ele alma fırsatı bulduk. Öncelikle belirtmeliyim ki devletimiz turizmdeki yüksek hedefler içinde deniz turizminin payının da daha üst noktalara çıkarılması konusunda hemfikir. Çalıştayın sonuçlarını içeren raporu da Kültür ve Turizm ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımıza ilettik. Daha önce mutabık kaldığımız üzere şimdi önümüzdeki günlerde Bakanlık yetkililerimizle tekrar bir araya gelerek konularımıza çözümler üretmeye çalışacağız.
Bu vesile ile bizlerin sesine her zaman kulak veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu ile Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a, yoğun mesailerini bırakıp Çalıştaya teşrif eden çok değerli Bakan Yardımcımız Nadir Alpaslan ve her iki bakanlıktan değerli bürokratlarımıza sektörümüz adına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.
Yeni turizm sezonunun da geçen yılın çok üzerinde bir dolulukla geçmesini, üyelerimize bereket ve hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyorum. Allah, işlerini rast getirsin.”
Kalın sağlıcakla…

Tamer KIRAN
İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

DENİZCİHABER DERGİSİ-SAYI7

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL