Ekonomi Güncel Gündem Sektörden

İzmir turizmi “Direct İzmir” projesiyle büyüyecek

İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle şehrin turizm potansiyelini artırmak amacıyla hayata geçirdiği Direct İzmir projesinin tanıtımı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Başkan Tunç Soyer, İzmir’den dünyaya, dünyadan İzmir’e yapılan direkt..

İzmir turizmi “Direct İzmir” projesiyle büyüyecek

İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle şehrin turizm potansiyelini artırmak amacıyla hayata geçirdiği Direct İzmir projesinin tanıtımı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Başkan Tunç Soyer, İzmir’den dünyaya, dünyadan İzmir’e yapılan direkt uçuşların tanıtımının yapıldığı directizmir.com sitesini kurduklarını belirterek “İzmir’den direkt uçuş düzenleyen tüm havayolu firmalarının seferlerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmayı taahhüt ediyoruz. İzmir turizmini pandemiye rağmen büyütmeyi başaracağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı Başkanı Tunç Soyer, şehrin turizm potansiyelini artırma hedefi doğrultusunda “Direct İzmir” adıyla yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. İzmir’den dünyaya, dünyadan İzmir’e yapılan direkt uçuşların tanıtımını yapan directizmir.com web sitesi, İzmir Vakfı ile Corendon Airlines, Pegasus Hava Yolları, SunExpress Hava Yolları ve Türk Hava Yolları’nın imzaladığı ortaklık protokolüyle hizmete açıldı.
Projenin Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, TAV Ege Genel Müdürü Erkan Balcı, Pegasus Hava Yolları Satış ve Network Planlama Direktörü Emre Pekesen, Corendon Airlines Ticaret Direktörü Mine Aslan, SunExpress Hava Yolları Ticaret Direktörü Peter Glade, Türk Hava Yolları İzmir Satış Müdürü Ömer Uzun, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, büyükelçi ve konsoloslar ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

“İzmir asla bu güveni boşa çıkarmaz”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Direct İzmir, bizim için İzmir’in kabuğunun kırılıp dünyayla buluşmasına bir adım daha yaklaşmak demek. İzmir eğer kabuğunu kıramıyorsa dünya kenti olma vasfından, vizyonundan, zenginliğinden uzaklaşmaya başlıyor. Dolayısıyla İzmir ne kadar kabuğunu kırıp dünyayla buluşursa o kadar dünya kenti özelliklerini zenginleştiriyor. Bu buluşmanın bizim için en değerli anlamı bu” ifadelerini kullandı.

“Üç adımda ulaşım olanaklarını geliştirmeyi hedefliyor”
İzmir’e hava yoluyla direkt ulaşım alternatiflerini güçlendirecek bir proje için bir araya gelindiğini belirten Soyer, “Direct İzmir projemiz İzmir’e direkt ulaşım olanaklarını üç adımda geliştirmeyi hedefliyor: İlk olarak satışta olan ama henüz yeterli yolcu sayısına ulaşamayan uçuşların kesintisiz devam edebilmesini hedefliyoruz.  İkinci adımda sadece yaz mevsiminde gerçekleştirilen direkt uçuşların yıl geneline yayılarak İzmir’i yılın 12 ayı turist çeken bir şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz.  Üçüncü ve son adımda ise İzmir’den direkt uçuş yapılan yeni destinasyonların açılmasını hedefliyoruz. Böylelikle dünyanın farklı şehirlerinden ziyaretçilerin İzmir’in doğal ve kültürel mirasıyla buluşabilmesinin kapısını aralıyoruz” dedi.

“İzmir Havalimanı yeni bir cazibe merkezi haline gelecek”
Tüm bu hedeflere ulaşmak için İzmir’deki paydaşlarla eşgüdüm halinde çalıştıklarını söyleyen Başkan Soyer, “SunExpress Hava Yolları, Corendon Airlines, Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları ve Adnan Menderes Havalimanı’na değer katan TAV ile birlikte hareket ediyoruz. İzmir Havalimanı’nı yeni bir cazibe merkezi haline getirecek bu çalışma, sadece İzmir’e değil, tüm Ege Bölgesi ve ülkemizin turizmine katkı sunacak. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, içinde bulunduğumuz ay itibarıyla, yurt içi ve yurt dışında toplam 49 noktaya tarifeli direkt seferler gerçekleştiriliyor. Bu şehirlere önümüzdeki yaz döneminde Beyrut, Cenevre, Milano, Üsküp ve Nantes gibi yeni noktalar eklenecek. Bugün imzaladığımız protokol sefer sayılarını ve destinasyonları artırmak için attığımız çok önemli bir ilk adım. Bu protokol ile İzmir’den direkt uçuş düzenleyen tüm havayolu firmalarının seferlerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmayı taahhüt ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Aktarmasız uçulabilen tüm noktalar en güncel haliyle görülebilecek”
Directizmir.com adıyla İzmir’den direkt uçulabilen tüm destinasyonları içeren bir internet sitesi kurduklarını vurgulayan Başkan Soyer, sözlerine şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız bu site sayesinde İzmir’den aktarmasız uçulabilen tüm noktaları en güncel haliyle ve hızla öğrenebilecek. İzmir’in refahını büyütmek için çalışan tüm kurumlara sahip çıkmak boynumuzun borcu. İzmir’e yatırım yapan havayolu şirketlerimizin de sonuna kadar yanındayız. Bugün, İzmir turizmini emin adımlarla ve tüm paydaşlarımızla birlikte bir adım daha ileriye taşımanın gururunu yaşıyorum. Bu ortaklık sayesinde inanıyorum ki İzmir turizmini pandemiye rağmen büyütmeyi başaracağız.”

“Türkiye’nin ilk güvenilir destinasyon sistemini kurduk”
Konuşmasında göreve başlamadan önce sözünü verdiği gibi İzmir turizminin muazzam potansiyelini ortaya çıkarmak için var gücüyle çalışmaya devam ettiklerini de vurgulayan Başkan Soyer “2021 başında İzmir Turizm Stratejisi’ni İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Vakfı ortaklığıyla yayınlamıştık. Şimdi bu stratejide her ne yazıyorsa, kent paydaşlarımızla birlikte teker teker uyguluyoruz. Bu süreçte dijital turizm altyapısını kuran Türkiye’deki ilk şehir olduk. Visitİzmir mobil aplikasyonunu yayınlayarak İzmirlilerin, turistlerin ve sektörün hizmetine sunduk. Pandeminin derinden sarstığı sektörü desteklemek için Türkiye’nin ilk güvenilir destinasyon sistemini, Turuncu Çember hijyen sertifikasını uygulamaya koyduk” dedi.

“İlk gemiyi Mart ayında İzmir limanında ağırlayacağız”
Sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda Konak Meydanı’nda tur otobüsleri için yolcu indirme noktası oluşturduklarını, Alsancak, Kültürpark ve Kemeraltı’nda turizm bilgilendirme ofisleri açtıklarını vurgulayan Başkan Soyer, “Turizm bilgilendirme ofislerimizin sayısı ilerleyen aylarda İzmir genelinde artacak. İzmir’in doğal ve kültürel mirasını dünya ölçeğinde bilinir hale getirmek için Dünyanın İzmir Mirası programını başlattık. Kemeraltı, Gediz Deltası, Ceneviz Kaleleri ve Birgi’yle birlikte İzmir’deki UNESCO Dünya Mirası sayısı ikiden altıya yükselecek. İzmir’i yeniden önemli bir kurvaziyer limanı haline getirmek amacıyla, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, TÜRSAB, İzmir Ticaret Odası ve Deniz Ticaret Odası ile birlikte çalışıyoruz. Yıllar sonra ilk gemiyi Mart ayında İzmir limanında ağırlayacağız. Pandemi nedeniyle beklenmedik bir sorun yaşanmazsa, toplamda 29 seferle 2022 yılını kurvaziyer turizmi açısından dolu dolu geçirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Aslan: “Markalaşma yolunda atılacak önemli bir adım”
Corendon Airlines Ticaret Direktörü Mine Aslan, “Turizmin İzmir için öneminden önce İzmir’in turizm için öneminin farkındayız. Bu bilinçle 2019 yılında başladığımız İzmir çıkışlı uçuşlarımıza ara vermeden devam ediyoruz ve bu yoldaki artışa sürekli destek vereceğiz. Bu internet sitesi İzmir’deki doğrudan uçuşların bulunabilmesi için çok faydalı bir platform. Markalaşma yolunda atılacak olan bu somut adımın herkes için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Avrupalı turist, İzmir’in tarihi kültürel ve doğal güzelliklerini çok iyi biliyor. Umudumuz sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada İzmir’in gerçekte hak ettiği yerde ve bir tatil markası olmasıdır” dedi.

“Tüm direkt uçuşlara kolayca ulaşılabilecek”
Pegasus Hava Yolları Satış ve Network Planlama Direktörü Emre Pekesen, İzmir’in çok özel bir şehir olduğunu belirterek “İzmir’den yurt içi ve yurt dışı birçok şehre direkt seferler düzenliyoruz. İzmir’den yaptığımız tüm direkt uçuşlara artık directizmir.com üzerinden de kolayca ulaşılabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı ortaklığıyla hayata geçirilen bu faydalı projede emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimizi iletiyorum. Yakın gelecekte İzmir’den yapacağımız uçuşların sayısını artırmak için de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Glade: “Turizmi desteklemeye devam edeceğiz”
SunExpress Hava Yolları Ticaret Direktörü Peter Glade ise “Direct İzmir, şehrin turizm potansiyelini artırmak ve İzmir’e uçan tüm hava yolları, İzmirliler ve şehri ziyaret etmek isteyen misafirler için çok önemli bir girişim. İzmir’in ana taşıyıcısı olarak iç ve dış hatlarda İzmir’den en fazla direkt uçuş sağlayan hava yoluyuz. Bu yaz İzmir’e 17 ülkede 33 uçuş noktasından, iç hatlarda ise 16 destinasyondan direkt uçuşlarımız olacak. İzmir’deki büyüme stratejimiz kapsamında daha fazla uçuş bağlantısı sunarak, yeni destinasyonlar ekleyerek ve kapasitemizi artırarak turizmi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Uzun: “Motive edici bir çalışma”
Türk Hava Yolları İzmir Satış Müdürü Ömer Uzun ise “2022 yılında pandeminin olumsuz etkilerinin ortadan kalktığı bir yıl olmasını dilerim. Sektörümüzün de normalleşme ile birlikte hızlıca toparlanması ümidiyle, yapılan bu organizasyonun yılın daha ilk günlerinde motive edici ve sektöre olumlu katkı sağlayacağına inanıyor ve başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere İzmir Tanıtım Vakfı ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Direct İzmir: 49 farklı noktanın güncel tarife bilgisi var

directizmir.com web sitesi İzmirlinin direkt uçuşları görebileceği tek adres olarak ön plana çıkıyor. Kullanıcılar, İzmir’den dünyanın herhangi bir noktasına aktarmasız uçabileceği şehirlerin tamamını directizmir.com adresi üzerinden görebiliyor. Yayına alındığı an itibariyle yurt dışında 26, yurt içinde 23 şehir olmak üzere toplam 49 farklı noktanın güncel tarife bilgisinin yer aldığı web sitesi, bünyesinde pek çok havayolu şirketini barındırıyor. Yaz sezonuyla birlikte Beyrut, Cenevre, Helsinki, Kiev, Kayseri, Milano, Nantes, Oslo ve Üsküp’ün de yer aldığı yeni uçuşlar siteye eklenecek. Directizmir.com sitesinde sadece tarifeli uçuşlar yer alıyor. Burada belirtilen uçuşların dışında, charter seferlerine dair bilgi almak için seyahat acenteleriyle iletişime geçilebilir.
directizmir.com İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle İzmir Vakfı bünyesindeki kurumlar, havayolu şirketleri ve sektörün diğer paydaşlarıyla birlikte havacılık sektörünün beklentileri doğrultusunda hazırlandı. İzmir’in havayoluyla doğrudan ulaşım olanaklarının kolaylaştırılmasını amaçlayan bu proje ile İzmir’den direkt uçuş yapılan yeni destinasyonların açılması, mevcut destinasyonların sayı ve sıklığının artırılması, mevsimlik uçuşların bütün yıla yayılması ve İzmirliler nezdinde direkt uçuş yapılan destinasyonların bilinirliğinin arttırılması hedefleniyor.

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL