Ekonomi Güncel Gündem

MİDİLLİ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AYVALIK’A ZİYARET

Yunanistan’ın Midilli Adası Belediye Başkanı StratisKytelis, belediye meclis ve Midilli Ticaret Odası yöneticilerinin yanı sıra Ege’de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği (Siniparksy) Başkanı VillyTentoma birlikte Deniz Hudut Kapısı’ndan Ayvalık’a..

MİDİLLİ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AYVALIK’A ZİYARET

Yunanistan’ın Midilli Adası Belediye Başkanı StratisKytelis, belediye meclis ve Midilli Ticaret Odası yöneticilerinin yanı sıra Ege’de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği (Siniparksy) Başkanı VillyTentoma birlikte Deniz Hudut Kapısı’ndan Ayvalık’a geldi.

Çiçeklerle ve sıcak bir şekilde karşılanmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Kytelis, “Burada bulunmamızın nedeni, suyun iki yanındaki iki halkın dostluğunun kısa bir aradan sonra yeniden pekiştirilmesine katkı verebilmektir. Türkiye’de Ayvalık dışında da Türkiye ile Midilli arasında yeni bir hattın açılması içinde çalışmalarımız olacak. Dün Atina’da da onayını aldığımız İzmir-Midilli arasında bir deniz yolunun açılabilmesi amacıyla İzmir’de belediye başkanıyla görüşmelerimiz olacaktır. Bunun yanı sıra uzun yıllar Ayvalık-Midilli arasında olduğu gibi, İzmir-Midilli arasında da bir deniz hudut kapısı açılabilmesi için kendisinden destek isteyeceğiz.” dedi.

Belediyelerin her iki halk arasındaki dostluk ve kültürel bağlardan oluşan köprüleri kurmak gibi önemli bir görevinin bulunduğunu savunan Midilli Belediye Başkanı StratisKytelis, “Tabi belediyelerin bir başka görevi de her iki halk arasında kültürel ve sosyal ilişki bağlarının da kurulması, her iki halkın arasında kültürel etkinliklerin yapılmasını desteklemektir” diye konuştu.

Midilli Belediye Başkanı StratisKytelis ile beraberindeki heyet daha sonra Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’i makamında ziyaret etti.

Konuk heyeti büyük bir konukseverlikle karşılayan Belediye Başkanı Mesut Ergin’e görüşme sırasında belediye meclis üyesi ve Aliağa Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi Ali Jale ve belediye meclis üyeleri Merih Arslan ile Hüseyin Ergin de eşlik etti.

Yapılan görüşmede Yunanistan’ın Midilli Adası ile Ayvalık arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda işbirliklerini sürmesi ve her iki halk arasında kültürel etkinliklerin yapılabilmesi adına görüş birliğine varıldı.

Yapılacak kültür ve sanat etkinliklerinin Dikili-Ayvalık ve Midilli Adası üçgeninde yapılabilmesinin yanı sıra ilki Dikili-Midilli arasında düzenlenen her iki halkın gençlerini bir araya getiren festivalin benzerinin önümüzdeki yıl Ayvalık’ı da projeye dahil ederek yapılması fikri benimsendi.

Ayvalık Caz Festivali’nin, Midilli Adası’nda da her iki ülkenin müzisyenlerinin katılımıyla eş zamanlı yapılabilmesinin de ele alındığı görüşmede;  Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık’taki kültür rotaları projesini konuk heyetle paylaştı.

Mesut Ergin, mübadele öncesinden aktarılan tarihi ve kültürel mirasların tanıtılmasının amaçlandığı kültür rotaları projesinin farklı dillerde yazılı ve görsel baskılarla destekleneceğini ve her kesimin yararlanabileceği hale getirilmesini amaçladıklarını kaydetti.

Midilli Belediye Başkanı StratisKytelis de Ayvalık Belediyesi’nin gerçekleştirmek istediği projelere benzer çalışmaları kendilerinin de yaptıklarını ve bu projeleri ortak hale getirebileceklerinin mesajını verdi.

Karşılıklı kültürel hediyelerin sunulduğu buluşmada Başkan Mesut Ergin, ziyaretlerinden dolayı tüm heyete teşekkür etti.

Bu yazıyı paylaşın

Yasal Uyarı

Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorum ve içeriklerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL